"> 25 نکته مهم قبل از ساخت و طراحی اپلیکیشن - نیدو | اپلیکیشن تلافن همراه | سئو وب سایت
مفاهیم مربوط به ساخت اپلیکیشن

25 نکته مهم قبل از ساخت و طراحی اپلیکیشن

ابتدا مفاهیم ساده ای که اشتباه متوجه شده ایم را اصلاح کنیم:

مفهوم ” اپلیکیشن تلفن همراه”

 • مفهوم درست  “mobile” در فارسی, تلفن همراه است و “گوشی”, یک زیر مجموعه از دسته “تلفن همراه” محصوب میشود.
  • اپلیکیشن های تلفن همراه که به نام های ‘mobile application’ و یا به اختصار ‘mobile app’ شناخته میشوند, یک برنامه کامپیوتری و یا نرم افزاری است که برای اجرا شدن بر روی گوشی های همراه (موبایل – تبلت و همچنین ساعت های هوشمند), طراحی و ساخنه شده اند.
  • نکته: ساعت های هوشمند نیز جزو دسته “گوشی همراه” شناخته میشوند.

مفهوم “ساخت اپلیکیشن تلفن همراه”

 • ساخت یا تولید اپلیکیشن تلفن همراه (Mobile app development), پروسه ای است که در آن, یک برنامه با اهدافی دستیار دیجیتال در مقیاس های شخصی و یا سازمانی ایجاد میشود.

اپلیکیشن های تلفن همراه, امروزه نقش بسیار مهم و چشم گیری در نجارت و کسب و کار به خصوص کسب و کارهای مدرنی که بر پایه تکنولوژی های روز ساخته شده اند دارند!!

تاثیرات اپلیکیشن های تلفن همراه در کسب و کار:

 • کسب و کار پر بازده, بر اساس “عمل متقابل” نسب به مشتری پیش میرود و اپلیکیشن های همراه نیز بهترین ایجاد کننده اینگونه فرصت ها هستند.
  • ارتباط بهتر با مشتری و کاربر.
  • دسترسی راحت تر و تاثیر گذارتر از وب سایت ها.

کسب و کارهای آنلاین, امروزه در ایران به خوبی با اپلیکیشن های اسنپ(snapp) , آپ, دبوار و دیجی کالا و انواع اپلیکیشن های فروشگاهی شناخته شده اند.

نکته: قبل از ساخت پلیکیشن موبایل برای کسب و کار خود, ابتدا باید وب سایت خود را طراحی و راه اندازی نموده و در صورت کافی نبودن کارایی آن برای کسب و کار خود, به مرحله دوم, یعنی اپلیکیشن تلفن های همراه راه میابید.

تفاوت بین اپلیکیشن های native و web application

تفاوت کلی بین اپلیکیشن وب سایت (web application) و اپلیکیشن موبایل, د دسترسی به آن است. در وب سایت, شما میتوانید از طریق هر دستگاهی با هر سیستم عاملی(اندروید, ایفون , بلک­بری و …) به ان دسترسی پیدا کنید ., اما باید حتما به تینترنت دسترسی داشته باشد. اما اپلیکیشن های تلفن همراه, در این مورد, به دو دسته “آنلاین” و “آفلاین” تقسیم میشوند که در دسته “آنلاین”, کاربر برای اجرای برنامه, نیازمند اینترنت است ولی در دسته “آفلاین”, کاربر لزوما نیازمند اینترنت برای اجرای برنامه نیست و میتواند بدون اینترنت نیز برنامه را اجرا کند (و گاهی در این دسته بندی نیز در هنگامی انلاین بودن, از اینترنت برای ارسال و دریافت برخی اطلاعات نیز استفاده میشود).

هزینه ها

نهوه قیمت گذاری بر روی یک پروژه ساخت اپلیکیشن

ابتدا شما را به سمت قسمت “رایگان” موضوع دعوت میکنم
هزینه ای که برای شما از آژانس ساخت اپلیکیشن یا فرد برنامه نویس مطرح میشود, باتوجه به خواسته و انتظارات شما از آن اپلیکیشن است.

یعنی شما میتوانید با استفاده از تکنولوژی های روز در دنیای نرم­افزار, به تنهایی و بدون هزینه حتی بدون نیاز به علم برنامه نویسی, وب سایت و یا اپلیکیشن خود را بسازید, تنها چیزی که مورد نیاز شما خواهد بود, صرف زمان بسیار زیاد است. در این قسمت, میتونید تعدادی از سرویس دهی ها برای ساخت اپلیکیشن رایگان را مشاهده کنید:  
appsbar , appsbar, appeto, jibisite, appypie
اما این روش, در سطح های پایین کاربرد داده و حتی برای کسب و کارهای کوچک هم پیشنهاد نمی شود.

در قسمت “هزینه” در اپلیکیشن موبایل و یا وب سایت, موارد و نکات اساسی و قابل توجی مورد بحث قرار گرفته میشوند [ کیفیت (سرعت و راحتی کاربری (UI/UX), مدت زمانی که پروسه طراحی و ساخت اپلیکیشن طی میکند و نوع کارایی و دستورات و توابعی که باید در هسته, پردازش شوند و …]

اما به صورت کلی, هزینه های یک سایت ایده­ آل و کامل, از یک اپلیکیشن کامل و ایده­ آل, پایین تر است.

در حوزه وب سایت, مواردی همچون تعداد صفحات, طراحی,  SEO(توانایی سایت در رتبه برتر شدن), واکنش پذیر بین انواع اندازه های صفحه(کامپیوتر, لپتاب, تبلت, موبایل) و نکات ریز و فنی دیگری دارد.

اما نکته اپلیکیشن های موبایل,علاوه بر دارا بودن تمامی کارایی های یک web application, در کاربری گسترده تری از جمله: چت و اجتماعی بودن, تذکر(notification) و دسترسی راحت تر و نکات بسیار دیگر در حوزه خود. نکته قابل توجه در هزینه های یک اپلیکشین تلفن همراه, نیاز به طراحی جداگانه برای هر سیستم عامل تلفن های همراه است. ولی این مشکل نیز توسط برخی ابزار ها و freamworkهایی همچون reactnative و دیگر زبان های برنامه نویسی,اپلیکیشن موبایل شما میتوانید با یکبار طراحی و ساخت, برای همه سیستم عامل ها کاربرد داشته باشد

نکات جالب درمورد اپلیکیشن های تلفن همراه

 • رنج دانلودی
  • در سال 2018, 269ملیارد دانلود اپلیکیشن صورت گرفته است که یعنی حدود 33 برنامه برای هر انسان در زمین.
  • بیشترین اپلیکیشن دانلود شده, مربوط به facebook است که اهمیت فضای مجازی را نشان میدهد.
  • Android play store بیشترین تعداد اپلیکیشن موجود را اماده دانلود و استفاده دارد.
 • مالی
  • اپلیکیشن های موبایل, به طور کلی, درامدی بیشتر از 77ملیارد دلار, فقط تا پایان 2017, بیشترین درامد و سود دهی را دارند.
  • تا سال 2024, پیش­بینی میشود, بیشتر از 42% فروش ها, از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه صورت گیرد.
  • تبلیغاتی که درون اپلیکیشن ها انجام میشود, یکی از بزرگ ترین منابع درامدزآیی است که بالای 20ملیارد دلار تخمین زده میشود.
  • طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل در هند, حدود ساعت/8$ است, درحالی که در آمریکای شمالی, حدود ساعت/225$ است.

در مرحله ساخت اپلیکیشن موبایل, شما با دو روش مواجه میشوید, اولین روش, بدون نیاز به هیچ گونه اطلاع و اموزش قبلی از زبان های برنامه نویسی این کار را انجام دهید (که منابع را لیست خواهم کرد) و دومین روش, با استفاده از زبان های برنامه نویسی است.

نکته قابل توجه: برخی ابزارها و زبان های برنامه نویسی که برای اپلیکیشن های موبایل هستند, NATIVE و برخی دیگر PROGRESSIVE, اپلیکیشن های native, قبلیت اجرا بر روی تمام سیستم عامل های تلفن همراه, با یک بار برنامه نویسی هستند. اما در progrssiveها باید برای هر یک از سیستم عامل ها, پروسه برنامه نویسی و تنظیم جداگانه طی کرد.

10 منابع و سیستم های ساخت اپلیکیشن موبایل بدون برنامه نویسی:

همچنین راه های بسیاری برای برنامه نویسی اپلیکیشن های تلفن همراه وجود دارد که مهارت های متناسب خود را نیازمند هستند. اما به صورت لیست:

 • در قسمت اندروید, اولین ایتم مورد نیاز, Android Studio
 • و میتوانید با استفاده از کتابخانه های JavaScript, مانند React Native و …
 • و یا از زبان های اصلی مانند java, python, ionic و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید.

اپلیکیشن های محبوب و پر استفاده در ایران:

اپلیکیشن های محبوب و پر استفاده در جهان:

نویسنده: علیرضا عطایی

در این قسمت, میتوانید از محصولات اماده برای دانلود ما و همچنین نمونه کارهای ما در زمینه اپلیکیشن ها و پنل های کاربری در عنوان موضوعات و همچنین سئو و خدمات وب سایت, مشاهده فرمایید:

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*