ساخت اپلیکیشن موبایل

ساخت اپلیکیشن موبایل

در عصر امروزی که با اپلیکیشن های مختلف احاطه شده ، ساخت اپلیکیشن موبایل حرفه ای به دغدغه ای تازه برای کارشناسان حوزه ی دیجیتال تبدیل شده است. بسیاری از شرکت های توسعه دهنده ی اپلیکیشن در سال بیش از بیست تا سی اپلیکیشن به بازار عرضه می کنند. در حقیقت می توان گفت بسیاری از لوازم خانگی جدید تنها از طریق یک اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمند شما قابل کنترل می باشند هم چنین اکثر گجت هایی که امروزه تولید می شوند باید با یک اپلیکیشن کنترل شوند. در حقیقت اپلیکیشن های اندروید و ios نقش اساسی در زندگی ما ایفا می کنند و با توجه به کاربرد فراوانی که در زندگی روزمره بشر دارد ما سعی کردیم در این مقاله شما را با مسائل کاربردی ساخت اپلیکیشن موبایل آشنا کنیم . بهتر است قبل از هرچیزی شما را با مفهموم اصلی اپلیکیشن آشنا کنیم.

اپلیکیشن موبایل چیست

اپلیکیشن موبایل چیست؟

اپلیکیشن‌ موبایل عبارت‌است از از نرم افزارهایی که ارتباط مستقیم با پردازنده‎های سیستم عامل گوشی همراه دارند و مستقیماً درخواست‎های کاربران را انجام می‌دهند. اپلیکیشن ها در موبایل به صورت مستقیم دستوری را انجام می‌دهند که کاملاً برای کاربران ملموس و قابل رؤیت است. در حقیقت اپلیکیشن های گوشی خدماتی مشابه کامپیوترها ارائه می دهند (مانند پخش ویدیو و موزیک). این اپلیکیشن ها معمولا نرم افزارهای کم حجم و با عملکرد محدود هستند، به عنوان مثال یک اپلیکیشن برای پخش ویدیو یا اپلیکیشنی که فقط دانلودهای شما را مدیریت می کند و به همین دلیل هم بسیار با سیستم های کامپیوتری یکپارچه متفاوت اند. امروزه اپلیکیشن ها تنوع بسیار زیادی دارند وصرفا محدود به موبایل ­ها و تبلت­ ها نمیشوند. برای مثال اپلیکیشن هایی برای لوازم منزل مانند یخچال و لباس­شوئی و ظرف­شوئی و … بصورت خاص خود طراحی شده است.یا اپلیکیشنهایی برای کنترل رفت آمدهای منزل و دفتر کار، یا تنظیم خودکار نور و دمای محیط طراحی شده اند.

مزایای ساخت اپلیکیشن موبایل

 • ارائه بهتر و سریعتر خدمات به مشتری
 • تعامل بهتر و دو طرفه با مشتری
 • امکان پرداخت آنلاین و فروش محصولات
 • معرفی محصولات و خدمات به بازار های جدید
 • در دسترس بودن در هر زمان و هر مکان
 • بهتر دیده شدن در میان مشتریان و رقیبان کاری
 • ارتباط نزدیک با مخاطبین و حضور همیشگی در فضای خصوصی کاربران
 • توسعه بیشتر برند تجاری شما
 • افزایش راه های ارتباطی
 • ارسال نوتیفیکیشن برای کاربران
مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل

مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل از دید مهندسی نرم افزار

1- امکان سنجی : هنگامی که ایده ای به ذهنتان رسید، قبل از هر تصمیمی تحقیق کنید که آیا ایده شما قابلیت اجرا و پیاده سازی را دارد یا خیر. همچنین باید موانع موجود را شناسایی کنید و مشخص کنید که آیا قابل رفع شدن هستند یا خیر.
2- تعریف هدف و تبیین نیازمندیها : بعد از اینکه مشخص شد ایده شما قابلیت اجرا دارد، باید هدف، هزینه مورد نیاز و نیازمندیهای پیاده سازی ایده خود را تعیین کنید و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.
3- نظرسنجی : درواقع بارزترین خصلت یک اپلیکیشن خوب و باکیفیت، کاربرپسند بودن آن می باشد. پس قبل از شروع به طراحی اپلیکیشن موبایل، مخاطبان هدف خود را مشخص کرده و بعد از آن پرسشنامه ای تهیه کنید و از جامعه ای که مورد هدف شما می باشد درخواست کنید که با دقت به آن پاسخ دهند. در واقع این مرحله به شما امکان می دهد که متوجه شوید کاربران چه درخواست ها و توقعاتی از اپلیکیشن شما دارند. یک پرسشنامه استاندارد باید هم دارای سوالات چند گزینه ای و هم سوالات تشریحی باشد. علاوه بر آن باید در انتهای پرسشنامه قسمتی را قرار دهید تا کاربران بتوانند پیشنهاداتی در مورد اپلیکیشن به شما ارائه دهند.
4- طراحی : در این مرحله شما باید یک شمای کلی از اپلیکشن خود تهیه کنید و پس از آن شروع به ساخت و تولید اپلیکیشن کنید. برای اینکه همه چیز اصولی و درست پیش برود، نیازمند یک تیم متخصص هستید که باید شامل برنامه نویس، طراح گرافیکی، طراح وب، سئوکار (برای بهینه کردن وب سایت)، یک متخصص در حوزه خدمات و سرویس ارائه شده توسط اپلیکیشن باشد. البته این نکته حائز اهمیت می باشد که تعداد نفرات تیم وابسته به وسعت و بزرگی اپلیکیشن شما دارد.
5- تست : قبل از انتشار سراسری، شما نیازمند این هستید که گروهی متخصص و همچنین جامعه ای از کاربران هدف خود تعیین کنید تا اپلیکیشن از نظر فنی و تخصصی و عمومی مورد تست و آزمایش قرار بگیرد. با این کار مشکلات و ایرادات مشخص می شود و می توانید آنها را رفع کنید.
6- انتشار : پس از پایان مراحل بالا، می توانید اپلیکیشن خود را انتشار عمومی دهید.

هزینه ساخت اپلیکیشن موبایل

یکی از عوامل تاثیر گذار در تصمیم گیری کسب و کارها برای ورود به تجارت آنلاین قیمت های آن است. طبیعتاٌ شرکت ها ترجیح می دهند بودجه کمتری را برای ساختن یک اپ اختصاص دهند. اولین قدمی که برای شروع به طراحی اپ و وب سایت در نظر می گیرند، تعرفه های آن است. اما کیفیت و کارایی یک اپلیکیشن معیاری است که باید قبل از هزینه نقش اصلی را در تصمیم گیری ایفا کند. در حقیقت طراحی و ساخت اپلیکیشن ها مثل طراحی و ساخت وب سایت یا لوح های فشرده،بسته به پروژه و نوع کار و زمانی که باید برای آن اختصاص یابد،قیمت گذاری و ارزش یابی می شود. ارزش یابی را نیز تیم های کارشناسی که وظیفه ساخت قسمت های مختلف اپ را بر عهده دارند انجام می دهند و درنهایت، هزینه ساخت اپلیکیشن نهایی مشخص و به مشتری اعلام می شود. این فرآیند، معمولاً ظرف چند روز پس از دریافت سفارش مشتری انجام می شود در این چند روز ایده مشتری و روش اجرایی آن، امکان سنجی و بررسی می شود.

هزینه ساخت اپلیکیشن موبایل

عوامل تاثیرگذار در هزینه ساخت اپلیکیشن موبایل

 • رابط کاربری موردنیاز یک اپ یا همان UI/UX
 • محتوایی که مشتری برای اپ در نظر می گیرد، از تولید محتوا تا ویراستاری و بارگذاری و کدنویسی
 • گرافیک موردنظر برای طراحی اپ
 • امکانات اپلیکیشن
 • میزان تسلط و مهارت کدنویس ها و مهندسان نرم افزار در طراحی دیتابیس و مشخصه های اپ
 • عوامل فنی و پیچیدگی آن
 • تعداد سیستم عامل ها و دستگاه هایی که اپلیکیشن باید روی آن اجرا شود
 • نحوه اتصال اپلیکیشن به سرور
 • تکنولوژی Native و Multiplatform
 • پلتفرم و استفاده از قالب های آماده یا طراحی اختصاصی آن
 • مدل کسب و کار
 • زمان انجام پروژه

سایت های رایگان جهت ساخت اپلیکیشن موبایل

1- سایت AppyPie : سایت AppyPie یکی از ابزارهای ساخت اپلیکیشن رایگان مبتنی بر وب است. شما می توانید بدون دانش و مهارت برنامه نویسی و تنها با چند کلیک اپلیکیشن خود را بسازید و با انتخاب دسته بندی اپلیکیشن شروع می کنید و بعد باید یک صفحه بندی انتخاب کنید. با کلیک کردن روی دموی اپلیکیشن شما می توانید برنامه را روی صفحه موبایل ساده، ببینید. همچنین شما می توانید متن ها را تنظیم کنید، صفحات، رنگ ها، عکس ها، رسانه ها، لینک ها و موارد دیگر را اضافه کنید.

سایت appy-pie برای ساخت اپلیکیشن رایگان

2- سایت AppMakr : در این سایت AppMakr شما می توانید اپلیکیشن های مبتنی بر آیکن فوق العاده ای بسازید. مانند AppyPie این سایت هم یک مدل گوشی هوشمند به شما می دهد و شما می توانید آیکن ها را از منوی انتخابی در سمت راست به روی صفحه بکشید. با این حال برخلاف AppyPie اپلیکیشن های ساخته شده از طریق این ابزار لینک دهی بهتری به محتوا دارند.

سایت app-market برای اپلیکیشن رایگان

3- سایت AppInstitute : سایت برنامه ساز آنلاین AppInstitute یکی دیگر از سازنده های آنلاین برنامه های اندروید بسیار کاربر پسند است. یکی از عامل هایی که باعث تمایز این سایت شده است این است که وقتی فرایند ساخت برنامه در سایت شروع می شود از شما می خواهد که براساس هدفی که دارید یک تمپلت انتخاب کنید مثلا ” فروش مواد” و بعد با کلیک روی سربرگ هایی که بهترین ابزارهای مورد نیاز شما را نمایش می دهد شما می توانید یک دسته مناسب (مانند کافی شاپ، کلیسا و…) برای خود انتخاب کنید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد دیگر AppInstitute این است که بعد از انتخاب تمپلت اصلی خود می توانید شماره تلفن تان را وارد کنید و بلافاصله یک لینک به برنامه هایی که قبلا ساخته اید ارسال می کند.

سایت app-institude برای اپلیکیشن رایگان

4- سایت GoodBarber : با وجود نام عجیب و غریب سایت اپلیکیشن ساز رایگان GoodBarber، یک سایت خوب برای ساخت برنامه اندروید به صورت آنلاین است. در قسمت انتهایی صفحه سایت یک گوشی هوشمند قرار داده شده است که از طریق آن می توانید برنامه را به صورت زنده ببینید و با ایجاد تغییرات در برنامه فورا در این گوشی اعمال خواهد شد. این کار باعث می شود که منطق برنامه شما کاملا ساده باشد و در طراحی مشکل کم تری داشته باشید. برای ایجاد تغییرات در برنامه شما باید از ابزارهایی که در سمت راست است استفاده کنید. ممکن است سفارشی سازی منوها، آیکن ها و بخش های دیگر کمی طول بکشد چون به تعداد کلیک بیشتری نیاز دارد اما سطح سفارشی سازی این سایت بسیار قابل توجه است. آپ ساز رایگان GoodBarber همچنین ابزارهای بررسی برنامه را ارائه می دهد، به طوری که قبل از اینکه یک نسخه از برنامه اندروید خود را منتشر کنید به شما اجازه بررسی تمام موارد را می دهد. شما برای ۳۰ روز می توانید به طور رایگان از این سایت استفاده کنید بعد از آن شما باید ۳۲ دلار در ماه برای ساخت یک برنامه اندروید و ۹۶ دلار در ماه برای ساخت برنامه اندروید و آیفون هزینه کنید.

سایت goodbarber برای ساخت اپلیکیشن رایگان

5– برنامه ساز اندروید ایتالیاییAppsBuilder : در واقع این برنامه براساس کشیدن و رها کردن کار می کند. تا کنون ۵۰۰۰۰۰ برنامه به کمک این سایت ساخته شده است. وقتی که شما نسخه رایگان را امتحان می کنید داشبورد و ویرایشگر فوق العاده بصری هستند. آرم ها و سایر تصاویر خیلی ساده اضافه می شوند و شما می توانید به راحتی مقیاس تصاویر را تغییر دهید و افکت هایی اضافه کنید. همچنین تعدای ابزار مانند نقشه ها، ماشین حساب و غیره وجود دارند که می توانید به صفحات خود اضافه کنید.

6- سایت GameSalad : اگر قصد ساخت برنامه iOS و Android بدون برنامه نویسی یه صورت آنلاین را دارید و آن را از طریق iTunes و گوگل پلی به فروش برسانید، سایت GameSalad یک راه حل عالی برای شما است. برخلاف سازندگان برنامه های اندروید و آیفونی که در بالا توضیح دادیم GameSalad شامل نرم افزارهایی است که شما باید روی کامپیوتر دسکتاپ خود دانلود کنید. این برنامه با درگ کردن کار نمی کند بنابراین شما باید یک مدت زمان را برای آموزش های ویدیویی اختصاص دهید.

اپلیکیشن های فروشگاهی

با توجه به اینکه امروزه فروشگاه های مجازی رشد خوبی داشته اند و در حال حاضر میلیون ها مشتری بالقوه نیز از این فروشگاه ها خرید میکنند، داشتن یک فروشگاه اینترنتی یک ابزار بسیار قدرتمند برای کسب و کار های مختلف به حساب می آید. در واقع با توجه به تاریخچه تکنولوژی ابتدا فروشگاه های مجازی در بستر اینترنت به صورت وب سایت پدید آمدند سپس با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه های موبایل کسب و کار هایی که ابتدا فقط از طریق وب سایت خدماتشان را ارائه میداند و محصولاتشان را به فروش میرساندند با طراحی اپلیکیشن موبایل توانستند خدمات خود را برای مشتریان بهینه سازی کرده و فرایند خرید آنلاین را ساده و سریع کنند. در حقیقت با داشتن یک اپلیکیشن اندرویدی فروشگاهی دیگر نیازی نیست تک تک محصولاتتان را به مشتریان معرفی کنید بلکه با گذاشتن وقت خیلی کمتر یک توضیح کامل و مفید برای هر محصول می توانید ارائه کنید که کاربران با دیدن محصول شما اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار خواهند داشت. در حقیقت بازار اپلیکیشن های خرید آنلاین به سرعت در حال رشد است و نسبت به سال قبل دو برابر شده است. از یک طرف، این نشان از تقاضای بالا است و اگر شما یک ایده راه اندازی پروژه تجارت الکترونیک داشته باشید، می توانید به راحتی وارد بازار شوید. با این حال، حضور غول های بازار روند را دشوار می کند، بنابراین شما باید یک ایده بسیار جذاب داشته باشید تا بتوانید جایگاه مناسبی در بازار رقابتی اپلیکیشن های خرید آنلاین بیابید. اگر قصد دارید اپلیکیشن های فروشگاهی طراحی کنید باید توجه دقیقی به نیازها و خواسته های مشتریان داشته باشید. بهترین راه برای انجام این کار این است که نظرات کاربران در مورد اپلیکیشن فروشگاهی موجود را بررسی کنید تا بتوانید از بروز اشتباهات احتمالی مشابه جلوگیری نمایید.

Summary
mobile application development
Article Name
mobile application development
Description
here we discuss, how the timeline of mobile application is developing.
Author
Publisher Name
Alireza Ataei
Publisher Logo

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*